fallback

Банките действат твърде повърхностно по отношение на климатичните промени

Според критиците поетите от банките ангажименти „не представляват ново финансиране, а просто преразпределение или ребрандиране на съществуващи ангажименти"

17:01 | 11.11.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Въпреки възходът на зелените финанси банките извършват само повърхностни промени в своите практики за кредитиране, като финансирането на изкопаемите горива реално не намалява през последните години, посочва проучване на Boston Common Asset Management, публикувано в понеделник (11 ноември). 

Докладът „Банкиране на бъдещето с ниски въглеродни емисии: Финанси във време на климатична криза“ подчертава бавните темпове на промяната, когато става въпрос за екологизиране на финансовата система, съобщава Euractiv.

Усилията за „изчистване“ на финансовия сектор са „до голяма степен повърхностни“, се казва в доклада, като банките „не успяват да променят своите практики за кредитиране или инвестиране“ в резултат на инициативи за устойчиво финансиране.

Анализаторите, събрали и обработили данните за доклада, разглеждат 58 от най-големите банки в света, включително HSBC, JP Morgan Chase, BNP Paribas и MUFG.

Техните заключения рисуват една мрачна картина. Въпреки че голяма част от банките (69%) са одобрили насоките от работната група за Финансови оповестявания, свързани с климата (TCFD), само малка част от тях ги прилагат на практика. Едва 50% от кредиторите ангажират клиенти с голям въглероден отпечатък в стратегии за преход, докато само 12% от банките изключват клиенти, участващи в процеса на глобално обезлесяване. В същото време само 12 на сто от финансовите институции притискат своите клиенти, чиято дейност е източник на емисии въглероден диоксид, да приемат насоките на TCFD.

В резултат на това финансирането на проекти за изкопаеми горива продължава да нараства всяка година, възлизайки на 1,9 трлн. долара (1,7 трлн. евро) през 2016-2018 г., се посочва в доклада.

„Времето за бавни и постепенни промени приключи“, подчертава документът. „Мащабът на климатичната криза изисква по-радикална трансформация на банковия сектор“, споделя от своя страна Лорън Кампър от Boston Common Asset Management.

„Нашите констатации показват систематично нежелание от страна на банките да изискват по-високи стандарти от клиенти с голям въглероден отпечатък въпреки факта, че това може значително да намали банковия риск и да ускори действията срещу изменението на климата“, добавя Кампър.

Призив за „културна промяна“ в банките

За да се обърне това, докладът призовава за „културна промяна в банките“, посочвайки, че „тя трябва да включва готовност за дистанциране от клиентите“, които не приемат научно обосновани стратегии за намаляване на въглеродните емисии.

По-конкретно, докладът призовава банките да декарбонизират своите баланси и да приемат „ясни срокове“ за постепенно прекратяване на финансирането на изкопаеми горива и проекти, водещи до обезлесяване.

„Ограниченията за отпускане на кредити за въглища трябва да се разширят и за петрол и газ“, коментира Стюарт Палмър от Australian Ethical.

Критиците също така твърдят, че поетите от банките зелени финансови ангажименти „не представляват ново финансиране, а просто преразпределение или ребрандиране на съществуващи ангажименти“, каза Кампър.

Има някои признаци на промяна обаче. Кампър приветства проекта за таксономията на Европейския съюз (ЕС) за устойчиво финансиране, насочен към инвестиции в нисковъглеродни технологии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:12 | 13.09.22 г.
fallback